From OpenSCADAWiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Modules/QTStarter and the translation is 96% complete.

Other languages:
English • ‎российский • ‎українська
Module Name Version License Source Languages Platforms Type Author Description
QTStarter Qt GUI starter 4.7 GPL2 ui_QTStarter.so en,uk,ru,de x86,x86_64,ARM UI Roman Savochenko
  Maxim Lysenko (2009) — the page translation
Provides the Qt GUI starter. Qt-starter is the only and compulsory component for all GUI modules based on the Qt library.

Модуль надає до OpenSCADA пускач GUI модулів, заснованих на багатоплатформеній бібліотеці Qt графічного користувацького інтерфейсу (GUI), початково створеного фірмою TrollTech. Також, модуль реалізує елементи менеджеру проектів OpenSCADA. Окремий модуль для запуску Qt GUI модулів потрібно через необхідність організації однопотокового виконання всіх компонентів візуалізації Qt та централізованої ініціалізації головного об'єкту Qt-бібліотеки — QApplication.

Від початку, цей модуль створює окремий поток для основного потоку Qt, де є можливість формування екрану динамічної заставки, оскільки основні процеси OpenSCADA продовжують виконання у основному потоці. Та версія Qt5 стала чутливою до виконання у неголовному потоці, тому для неї у OpenSCADA додано таку можливість, але виключно зі статичним екраном заставки. Для контролю цієї можливості передбачено параметр запуску --QtInNotMainThread, який вмикає виконання у неголовному потоці, для Qt4, відтак, по замовченню, здійснюється виконання у головному, що типово для Qt5.

Рис.1. Динамічний екран заставки модуля.

Діалогове вікно пускачу (Рис.2) загалом надає:

 • вибір наявних Qt GUI модулів, може бути відсутнім у випадку первинного запуску для обрання лише проекту OpenSCADA;
 • вибір наявних OpenSCADA проектів для їх обрання або перемикання;
 • вихід з OpenSCADA;
 • меню допомоги з пунктами: "Про", "Про Qt", "Посібник QTStarter" (F1), "Посібник OpenSCADA 0.9" та "Що це" (Shift+F1).
Рис.2. Діалогове вікно пускачу цього модуля.

У разі відсутності діалогового вікна запуску та всіх вікно модулів Qt GUI, програма може бути запущена або згорнута у системний лоток (Рис.3), створений цим модулем.

Рис.3. Проект "АГЛКС", запущений або згорнутий до системного лотка.

Модулем здійснюється відключення функції збереження сеансу програми при примусовому закритті системою, для того щоб запобігти спробам відновлення цього сеансу при старті системи, оскільки OpenSCADA цього не потребує.

Модулем передбачено підтримку емуляції правої клавіші миші для оточень із сенсорним екраном, на кшталт Android, оскільки інтерфейс часто передбачає контроль виключно за допомогою контекстного меню. Емуляція вмикається встановленням параметру командного рядку --simulRightMKeyTm=<tm>, при старті програми, де вказується час утримання (типово дві секунди) натиску лівої клавіші миші (або на екрані) для генерації повідомлення правої клавіші миші та контекстної допомоги. Емуляція правої клавіші не вимикає-відкладає первинних повідомлень лівої клавіші, відтак її загальні дії мають працювати коректно, але можливі невідповідності у місцях де первинне повідомлення щось перемикає та емульоване повідомлення вже піде не за адресою!

1 Qt модулі OpenSCADA

Для запуску Qt GUI модулів використовується розширений інтерфейс виклику функцій модулів. Цей інтерфейс передбачає експортування функцій зовнішніми модулями. У нашому випадку Qt GUI модулі повинні експортувати наступні функції:

 • QIcon icon(); — передає об'єкт іконки модуля що викликається, для побудови переліку.
 • QMainWindow *openWindow(); — створює об'єкт головного вікна цього Qt GUI модуля та передає його пускачу. Може повертати NULL у випадку неможливості створення нового вікна.

Для ідентифікації, Qt GUI модуль повинен визначити інформаційний елемент модуля "SubType" як "Qt". Виходячи з цієї ознаки "Пускач" з ним працює.

Після отримання об'єкту головного вікна "Пускач" його просто відображає, а вікно модуля може саме додатково додати елементи "Пускача", у вигляді загального переліку Qt модулів OpenSCADA, для їх виклику з цього вікна. Загальний перелік Qt модулів OpenSCADA може додаватися у меню або панель інструментів вікна, шляхом виклику слоту "makeStarterMenu(QWidget *mn = NULL)" класу QApplication від "Пускачу", де у mn вказується віджет контейнеру дій (QAction), або меню головного вікна, для NULL.

Для встановлення Qt GUI модулів, які запускаються при старті, модуль стартеру містить конфігураційне поле "StartMod". У цьому полі записуються ідентифікатори модулів, що запускаються. Конфігураційне поле "StartMod" можна визначити у конфігураційному файлі, а також у системній таблиці БД ("SYS") через діалог конфігурації модуля (рис.4).

У випадку закриття вікон всіх Qt GUI модулів або запуску без визначення модуля для запуску у полі "StartMod", "Пускач" створює власне діалогове вікно (рис.2). Якщо поле "CloseToTray" конфігураційного файлу або конфігурацією модуля (рис.4) встановлено то у цьому випадку відбудеться згортання програми до системного лотку (рис.3).

2 Проекти OpenSCADA

З інтеграцією до OpenSCADA елементів менеджеру проектів цей модуль отримав функцію обрання чинних та створення нових проектів OpenSCADA, у переліку проектів та команд проектів (рис.2). Наразі передбачено два режими діалогового вікна пускачу (рис.2), це — режим первинного-ініціюючого запуску та режим виконання обраного проекту.

Первинний-ініціюючий режим, по факту, є режимом запуску без визначеного проекту та передбачає саме обрання проекту для переключення у другий режим, та відповідно приховує перелік Qt GUI модулів, навіть якщо вони завантажені до ініціюючої конфігурації.

У режимі виконання проекту працюють всі типові механізми, а саме це виклик Qt GUI модулів та запуск-згортання у системний лоток, а діалогове вікно пускачу (рис.2) містить перелік наявних Qt GUI модулів та інформацію про запущений проект, у заголовку вікна.

Окрім безпосередньо назв проектів у переліку проектів, праворуч до назви, наведено їх стан — "поточний" та "виконується". Стан "поточний" означає, що здійснюється виконання саме цього проекту. Стан "виконується" вказує на наявність файлу блокування багаторазового запуску, а відтак і виконання проекту, та окремо від цього проекту якщо поряд не вказано стану "поточний". Обрати та спробувати перемкнутися на проект у стані "виконується" можна, прийнявши попередження, але якщо цей проект реально зараз виконується і наявність файлу блокування не є залишковим після аварійного завершення програми то програма, що перемикається, просто завершиться!

3 Вигляд та відчуття

У зв'язку із розширенням меж використання OpenSCADA на мобільні програмні платформи на кшталт Maemo, MeeGo, Android та частих випадків невідповідності вигляду програм на бібліотеках Qt4 та Qt5 до сучасних оточень робочого столу, цей модуль було розширено власним механізмом контролю вигляду та відчуттів кінцевого візуального інтерфейсу.

Загалом, модуль наразі передбачає контроль за загальним: стилем віджетів Qt, загальним шрифтом, палітрою інтерфейсу та таблицями каскадних стилів. Цей контроль здійснюється через параметри конфігураційного файлу "Style", "Font", "Palette", "StyleSheets" та конфігурацією модуля (рис.4).

Також, модулем передбачено оформлення напрацювань окремих видів та відчуттів у бібліотеці композитного характеру, яка формується у таблиці конфігураційного файлу зі структурою: LookFeel(NAME, FONT, STYLE, PALETTE, STL_SHTS).

Відтак, для мобільних пристроїв або заздалегідь відомих специфічних оточень робочого столу, потрібний вигляд та відчуття можна попередньо встановлювати у конфігураційному файлі пакунків програми, та для всіх можна швидко змінити після встановлення, обравши потрібний з бібліотеки.

4 Конфігурація

Для конфігурації функцій, що наведено вище, модулем надається можливість налаштування їх параметрів за посередництвом інтерфейсу управління OpenSCADA (Рис.4):

 • Секція "Опції модуля":
  • Модулі Qt для запуску, поділені символом ';'.
  • Згортати або запускати у системний лоток.
 • Секція "Вигляд та відчуття", зміни тут не застосовуються одразу та вимагають перевантаження:
  • Відомі профілі — комбобокс з переліком профілів у бібліотеці та низка команд над поточним профілем:
   • "<Очистити>" — очистити поточний профіль;
   • "<Прочитати назад>" — прочитати профіль з поточних налаштувань Qt, тільки у очищені елементи профілю.
   • "{Ім'я профілю}" — прочитати значення з вказаного за ім'ям профілю та додати-скомбінувати з поточним, якщо він не порожній.
  • Стиль віджетів — поле профілю, передбачає можливість обрання з переліку відомих у цій конфігурації Qt та не є композитним.
  • Загальний шрифт — загальний шрифт Qt, який також визначає розмір іконок.
  • Палітра — поле профілю кольорів інтерфейсу у трьох групах за рядками: активна, вимкнена, неактивна. Та з двадцятьма кольорами у групі-рядку, поділені символом ',': WindowText(0), Button(1), Light(2), Midlight(3), Dark(4), Mid(5), Text(6), BrightText(7), ButtonText(8), Base(9), Window(10), Shadow(11), Highlight(12), HighlightedText(13), Link(14), LinkVisited(15), AlternateBase(16), NoRole(17), ToolTipBase(18), ToolTipText(19). Профіль допускає визначення тільки потрібних кольорів, залишаючи невизначені порожніми, та саме це визначає композитність палітри, а саме — заповнення порожнеч іншим профілем бібліотеки.
  • Сторінки стилів — поле профілю каскадних таблиць стилів (CSS), композитність якого полягає у доданні CCS правил у кінець поточного профілю.
Рис.4. Сторінка конфігурації модуля.

5 API програмування користувача

Об'єкт модуля (SYS.UI.QTStarter)

 • Array sensors() — отримати всі наявні сенсори від Qt mobility, повертає "false" якщо не доступно жодного сенсору.