From OpenSCADAWiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Modules/Comedi and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎российский • ‎українська
Constr.png The translation checking and actualizing
Модуль Ім'я Версія Ліцензія Джерело Мови Платформи Тип Автор Опис
Comedi DAQ плати від Comedi 1.0 GPL2 daq_Comedi.so en,uk,ru,de x86,x86_64,ARM DAQ Роман Савоченко Колекція ISA, PCI, PCMCIA, USB DAQ плат від Comedi (http://www.comedi.org).

Модуль надає до OpenSCADA підтримку джерел даних реального часу, які основані на платах збору даних (DAQ) різних виробників та встановлюються на шині: ISA, PCI, PCMCIA та USB. Реалізація драйверів всього підтримуваного розмаїття плат на боці ядра Linux, а також бібліотека прикладного рівня, надається проектом Comedi. Повний перелік підтримуваних плат, модулів до ядра Linux, проектом Comedi, а відповідно і даним модулем можна отримати за посиланням: http://comedi.org/hardware.html.

У межах проекту Comedi здійснено уніфікацію інтерфейсу доступу до даних плат на рівні типу даних, що дозволяє, реалізувавши роботу з типовими даними плат такого роду, не піклуватися надалі про підтримку нового обладнання, на боці цього модуля. В поточній версії цього модуля реалізовано підтримку типів даних: AI (режим прямого опитування без FIFO), AO, DI, DO, DIO.

Модулем реалізуються функції горизонтального резервування, а саме спільної роботи з віддаленою станцією цього-ж рівня.

1 Об'єкт контролеру

DAQ—плати посередництвом бібліотеки Comedi у OpenSCADA конфігуруються шляхом створення об'єкту контролера (рис.1), як контейнеру об'єктів параметрів — плат DAQ.

Рис.1. Вкладка конфігурації об'єкту контролера.

За допомогою цієї форми можна встановити:

 • Стан контролеру, а саме: Статус, "Включено", "Запущено" та ім'я БД, яка містить конфігурацію.
 • Ідентифікатор, ім'я та опис контролеру.
 • Стан, у який переводити контролер при завантажені: "Включено" та "Запущено".
 • Ім'я таблиці у БД для зберігання конфігурації параметрів даного контролеру.
 • Політику планування та пріоритет задачі опитування.

Треба відзначити, що опитування даних переважно здійснюється у синхронному режимі, однак для деяких плат аналогових входів (AI-АЦП) може бути більш оптимальним асинхронний режим, що пов'язано із тривалим часом встановлення значення після перемикання каналу мультіплексору. Так, на платі Advantech PCL-813B цей час складає 5мс.

2 Об'єкт параметру контролера

Об'єкт параметру є безпосереднім представником-оточення DAQ-плати, який містить набір атрибутів з типами та кількістю, залежною від конкретно взятої плати. Вкладку конфігурації об'єкту параметра представлено на рис.2.

Рис.2. Вкладка конфігурації параметру — DAQ плати.

За допомогою форми конфігурації об'єкту параметра можна встановити:

 • Стан параметру, а саме "Включено" та тип параметру.
 • Ідентифікатор, ім'я та опис параметру.
 • Стан, у який переводити параметр при завантажені: "Включено".
 • Адресу пристрою плати. Містить шлях до пристрою плати. У випадку наявності у системі коректно завантажених модулів ядра Linux для плат із колекції Comedi їх адреса пристроїв буде доступна для обрання.
 • Асинхронне читання. Включає режим читання даних у циклі задачі контролера, замість читання за вимогою (Синхронний режим).

Вкладка "Атрибути" для плати ACL-8113 приведено на рис.3. Для даних деяких типів може бути доступна вкладка "Конфігурація". Наприклад, для плат аналогових входів ця вкладка (рис.4) містить таймаут встановлення значення та вибір діапазону кожного каналу.

Рис.3. Вкладка "Атрибути" параметра плати "ACL-8113".
Рис.4. Вкладка "Конфігурація" параметра плати "ACL-8113".

3 Зауваження

Для збірки та роботи цього модуля потрібна тільки бібліотека comedilib, яка присутня у репозиторіях більшості дистрибутивів. Однак модулі драйверів плат треба збирати окремо, а архів можна завантажити тут: http://comedi.org/download.html.

Роботу цього модуля перевірено на наступних платах:

 • Advantech PCL-725, PCL-726
 • ADLink ACL-8113